Embark on a voyage of learning

 

"Education's purpose is to replace an empty mind with an open one" - Malcolm Forbes

The ISH Team (old page)

The ISH team is everyone - from our Head of School to teachers, assistants, bookkeepers, facilities and many more.

We are more than 150 members of faculty and staff from over 20 nations. Some of us have been at ISH for 30 years whilst others have just recently joined the school, but we all share the same goals:  To provide your children with an international education that seeks to develop their full potential, to foster understanding, respect for others, freedom of thought and expression, enjoyment of learning and personal responsibility.

On this page you have the chance to get to know some of our staff team a little bit better!

Search the ISH Team

Have a look at the ISH team

ISH's Departments

Junior School & Early Childhood Centre

Pedro Almeida

Pedro Almeida

Teacher of Physical Education
Elise Anderson

Elise Anderson

Junior School Classroom Assistant
Jessica Bates

Jessica Bates

Student Support Service Teacher
Xenia Braun

Xenia Braun

Staff Member of the Board
Junior School Classroom Teacher
Jonathan D'Amico

Jonathan D'Amico

Head of Student Support Services
Cara DeRosa

Cara DeRosa

Junior School Classroom Teacher
Anja Dexter

Anja Dexter

ECC Classroom Teacher
Jonathan Dexter

Jonathan Dexter

Junior School Music Teacher
David Ezard

David Ezard

Junior School EAL Teacher
Sandra Gaede

Sandra Gaede

ECC Classroom Assistant
Mary Louise Ganim-Groenwoldt

Mary Louise Ganim-Groenwoldt

ECC Classroom Teacher
Imke Jahnke

Imke Jahnke

Junior School German Teacher
Andreas Klimkeit

Andreas Klimkeit

Assistant Principal Junior School, IPC Coordinator, Teacher of German
Elzbieta Koziel

Elzbieta Koziel

Junior School Librarian
Samuel Lovett

Samuel Lovett

Junior School Classroom Teacher
Traci Mausolf

Traci Mausolf

Junior School Classroom Teacher
Elisha Menon

Elisha Menon

Junior School Classroom Teacher
Michael Meston

Michael Meston

Junior School Classroom Teacher
Makia Motton Matheis

Makia Motton Matheis

School Counsellor
Jana Poukka

Jana Poukka

Junior School ICT Teacher
Tracey Rabbitts

Tracey Rabbitts

ECC Coordinator, Classroom Teacher
Kaja Ritters

Kaja Ritters

Mother Tongue Programme Coordinator, Junior School German Teacher
Jennifer Roberge-Renaud

Jennifer Roberge-Renaud

Junior School Classroom Teacher
Vania Ronchese

Vania Ronchese

ECC Classroom Assistant
Preeti Shetty

Preeti Shetty

Junior School Classroom Teacher
Jessica Shiffman

Jessica Shiffman

Head of Junior School EAL, EAL Teacher
Inga Smith

Inga Smith

ECC Classroom Teacher
Silke Trester

Silke Trester

Junior School EAL Teacher
Rimke van Ritter-Oosten

Rimke van Ritter-Oosten

Junior School Classroom Teacher
Linda Wähling

Linda Wähling

Junior School Classroom Teacher
Suzan Weishof

Suzan Weishof

Junior School Principal
Steven Whitfield

Steven Whitfield

Junior School Classroom Teacher
JoAnna Wilson

JoAnna Wilson

ECC Classroom Teacher

Secondary School

1 2 > showing 1 - 30 of 36 constituents
Jeff Alpert

Jeff Alpert

Titles: Teacher of Music
Sonia Arias Miranda

Sonia Arias Miranda

Titles: Secondary School Mother Tongue Coordinator, Teacher of Spanish
Rosalynn Bovaird

Rosalynn Bovaird

Titles: Teacher of Geography and Individuals & Societies Secondary School
Claire Butler-Walker

Claire Butler-Walker

Titles: IB Career-related Programme Coordinator, Teacher of Individuals and Societies
Basak Soares da Cunha

Basak Soares da Cunha

Titles: Teacher of English Language Acquisition (ELA) Secondary School
Rui Soares da Cunha

Rui Soares da Cunha

Titles: Teacher of Performing Arts Secondary School
James Dalton

James Dalton

Titles: IB DP Coordinator, Teacher of History and ToK
Jonathan D'Amico

Jonathan D'Amico

Titles: Head of Student Support Services
Michiel de Beer

Michiel de Beer

Titles: Secondary School Teacher of Music
Howard de Leeuw

Howard de Leeuw

Titles: Secondary School Principal
Werner Denk

Werner Denk

Titles: Head of Modern Languages Secondary School, Teacher of German Language and Literature
Jackie van der Steege

Jackie van der Steege

Titles: Head of MYP Design Secondary School
Elisabeth Ellermann

Elisabeth Ellermann

Titles: Teacher of German
Kathryn Freeburn

Kathryn Freeburn

IB MYP Coordinator
Titles: IB MYP Coordinator, Head of Mathematics Department, Teacher of Mathematics
Christopher Graham

Christopher Graham

Titles: Head of Performing and Visual Arts Department, Teacher of Theatre Arts and Instrumental Music
Susan Guess-Cover

Susan Guess-Cover

Titles: ELA Coordinator, Teacher of English
Alison Johnston

Alison Johnston

Titles: Head of the English Department, Teacher of English
Garry Jones

Garry Jones

Titles: Athletics Director, Teacher of Physical Education
Alan Knightbridge

Alan Knightbridge

Titles: Head of the Science Department, Teacher of Biology
Stephanie Koning

Stephanie Koning

Titles: Teacher of Mathematics Secondary School
Terence Lee

Terence Lee

Titles: Student Support Service Teacher
Claudia Lüdecke

Claudia Lüdecke

Titles: Teacher of Mathematics Secondary School
Dr. Kathrin Meyer

Dr. Kathrin Meyer

Titles: Teacher of Secondary School Science
Charlotte Meyer zu Natrup

Charlotte Meyer zu Natrup

Titles: Secondary School English Teacher
Makia Motton Matheis

Makia Motton Matheis

Titles: School Counsellor
Annegret Neukamm

Annegret Neukamm

Titles: Teacher of Physical Education
Des O'Sullivan

Des O'Sullivan

Titles: Teacher of English Language Acquisition (ELA) Secondary School
Leah Ottewill

Leah Ottewill

Titles: Teacher of English Language and Literature, English Language Acquisition (ELA) Secondary School
Gus Peterson

Gus Peterson

Titles: Teacher of Individuals & Societies, Economics, Geography, Theory of Knowledge, 9/10 Grade Level Coordinator, CAS Coordinator
Horatiu Pop

Horatiu Pop

Titles: Teacher of Physics

Administration

Vera Behrning

Vera Behrning

Titles: Business Director
Isabell Benkwitz

Isabell Benkwitz

Titles: Human Resources Officer
Martin Bergt

Martin Bergt

Titles: System Administrator / Device Management
Julian Brandt

Julian Brandt

Titles: Marketing Manager
Anna Collet

Anna Collet

Titles: Receptionist
John Cover

John Cover

Director of Educational Technology
Andrew Cross

Andrew Cross

Titles: Head of School
Howard de Leeuw

Howard de Leeuw

Titles: Secondary School Principal
Martin Främke

Martin Främke

Titles: Information System Administrator
Susan Gromoll

Susan Gromoll

Titles: Junior School Secretary
Christian Gülzow

Christian Gülzow

Titles: Assistant Secondary School Principal, Teacher of German and ToK
Njoki Gülzow

Njoki Gülzow

Titles: Marketing, Performing and Visual Arts Assistant
Akin Gürler

Akin Gürler

Titles: Facility Manager
Nicole Gürler

Nicole Gürler

Titles: Bookkeeper
Dagmar Jenohr

Dagmar Jenohr

Titles: Secretary to the Head of School
Andreas Klimkeit

Andreas Klimkeit

Titles: Assistant Principal Junior School, IPC Coordinator, Teacher of German
Lothar Krebs

Lothar Krebs

Titles: Network and IT Manager
Anna Krupska

Anna Krupska

Titles: Finance Manager
Siriyala Kujala

Siriyala Kujala

Titles: Technician / IT Helpdesk
Anita Kumar

Anita Kumar

Titles: Receptionist
Margaret Metzler

Margaret Metzler

Titles: Admissions Officer
Tanja Mischke

Tanja Mischke

Titles: HR Manager
Annette Müller

Annette Müller

Titles: School Nurse
Maria Agnese Pistoia

Maria Agnese Pistoia

Titles: Secondary School Secretary
Nicola Robertz

Nicola Robertz

Titles: Travel Coordinator
Caroline Schupeta

Caroline Schupeta

Titles: Purchasing Officer
Rachel van Maanen

Rachel van Maanen

Titles: Technology Integration Specialist
Suzan Weishof

Suzan Weishof

Titles: Junior School Principal